Stwórz kreatywne biuro

W biurze spędzamy wiele godzin z naszego życia. To, w jaki sposób pracownicy wykorzystują ten czas odbija się na kondycji finansowej firmy, na pomysłach pracowników a nawet na ich stanie zdrowia. Jak stworzyć biuro, w którym się po prostu dobrze pracuje?

Na nasze samopoczucie w biurze wpływają między innymi kolory oraz oświetlenie. Jeśli praca wymaga najwyższego skupienia, ściany oraz meble biurowy powinny mieć jasne, naturalne barwy. Biurowe meble powinny być proste, jak najbardziej praktyczne, tak by wszystko było pod ręką, a jednocześnie panował w nim ład. Inaczej wyglądać powinno biuro, gdzie tworzone są kampanie, projekty, innowacyjne technologie. Tutaj, zarówno kolorami jak i umeblowaniem musi pobudzać do myślenia, ale też dawać dużo swobody. Kolejne pomieszczenia powinny być tak zaprojektowane, by każdy z pracowników miał miejsce, w którym może się skupić i przemyśleć zadania, ale też takie, w którym spotykają się wszyscy członkowie teamu i mogę dzielić się swoimi zadaniami i pomysłami. W takiej strefie meble biurowe mogą być niecodzienne – fotele biurowe mogą zostać zastąpione hamakami czy leżankami, a na podłodze może leżeć miękki kolorowy dywan.

Ponieważ najbardziej pobudzającym do działania jest światło dzienne, słoneczne, warto tak zaplanować rozkład pomieszczeń, by każdy z pracowników mógł korzystać w maksymalny sposób z okien. Pamiętajmy, że zwłaszcza zimą przychodzimy do pracy o zmroku i o zmroku wychodzimy. Te kilka godzin słońca w ciągu dnia warto wykorzystać także ustawiając w odpowiedni sposób meble biurowe.

W każdym przypadku meble biurowe powinny być jednak wygodne. Biurko musi być na tyle duże, by zmieściły się na nim komputer, dokumenty, kubek z kawą, a także inne sprzęty – telefon, drukarka, powielacz. Krzesło biurowe musi być ergonomiczne – wygodne i ze zmiennymi ustawieniami, które można dopasować do wymogów konkretnego pracownika. Wielogodzinne siedzenie na niewygodnym fotelu może się skończyć bólem kręgosłupa, kończyn rąk oraz głowy.