Ekologiczne magazyny – podnoszą prestiż firmy

Rozwiązania ekologiczne stają się popularne w budownictwie. Nie tylko wśród inwestorów prywatnych budujących własny dom, ale także w budownictwie magazynowym. Stosowanie technologii ograniczającej negatywny wpływ na środowisko naturalne cieszy się powodzeniem, a firmy szukające magazynów na wynajem uważają, że ekologiczny budynek to wartość dodana.Dwa najpopularniejsze certyfikaty świadczące o zastosowaniu zielonych rozwiązań w budownictwie magazynowym to LEED oraz BREEAM. Znane są na całym świecie i świadczą o tym, że budynek został poddany skrupulatnej ocenie i spełnia kryteria jakości powietrza w pomieszczeniach, sposób gospodarowania odpadami czy źródła energii. Budynek, aby otrzymać taki certyfikat, musi być przyjazny dla środowiska, ale także dla ludzi, którzy będą w nim pracować.

Magazyny na wynajem budowane w sposób ekologiczny cieszą się wysokim prestiżem i wyróżniają na tle konkurencji. Bycie eko jest bowiem nie tylko modą, ale także staje się czymś oczywistym, a potrzeba dbania o otoczenie staje się normą. Poza tym zmiany prawne również motywują do wprowadzania nowych, bardziej ekologicznych technologii i dostosowywania się do polityki klimatycznej, która ma na celu zmniejszenie emisji CO2 oraz zapobieganie ociepleniu klimatu.

Jakie rozwiązania są stosowane w magazynach ekologicznych? Na pewno są one kosztowniejsze na etapie budowy, ale szybko się zwracają. Przykładem może być oświetlenie LED – nowoczesne i oszczędzające energię. Początkowo kosztowne, zwraca do po maksymalnie 5 latach. Inne to między innymi stosowanie kolektorów słonecznych czy montowanie oczyszczalni ścieków.
Inwestor chcący uzyskać certyfikat ekologiczny musi uzbroić się w cierpliwość, bo sama procedura jest długotrwała i trudna. Jednak jeśli firma logistyczna, kurierska czy producent chce korzystać z tego typu budynków, może po prostu poszukać magazynu na wynajem. Dzięki temu zyska obiekt ekologiczny z elastyczną umową najmu, z możliwością zmiany powierzchni w zależności od swoich potrzeb.