Dom murowany czy szkieletowy?

Decydując się na budowę swojego własnego lokum, musimy rozwikłać wiele dylematów. Jednym z nich jest wybór dostępnych technologii.Ostatnio na rynku żywy jest spór, czy lepiej decydować się na budowle murowane czy może należy zaufać nowoczesnemu budownictwu, która bardzo dobrze rozwinęło technologię szkieletową. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto pokrótce je opisać.

Podstawową cechą odróżniającą domy szkieletowe od murowanych jest ich grubość ścian i ogólny ciężar. Budynku wykonane z drewna charakteryzują się przede wszystkim lekkością, na co składają się między innymi cienkie ściany. Jednocześnie wyróżniają się one również bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Takie warunki sprawiają, że dom wykonany w technologii szkieletowej bardzo szybko zostanie nagrzany. Oczywiście nie należy zapominać również o tym, iż po wyłączeniu ogrzewania, ściany w krótkim czasie się ochłodzą.

W konstrukcjach murowanych jest odwrotnie. Minie trochę czasu, zanim zostaną one nagrzane, jednak utrzymają one ciepło na dłużej. Niezaprzeczalną zaletą domów szkieletowych jest to, iż doskonale tłumią wszelkie odgłosy dochodzące z zewnątrz. Izolacja akustyczna stoi więc na bardzo dobrym poziomie, zdecydowanie wyższym niż w przypadku niejednego domu murowanego.

Nie można zapominać o bardzo ważnej kwestii związanej z czasem wykonania wszelkiego rodzaju prac. Ten zaś różni się w stopniu zasadniczym, jeżeli weźmiemy pod uwagę obie technologie. Domy szkieletowe powstają w tempie wręcz błyskawicznym. Często wystarczające okaże się kilka miesięcy, by całość była gotowa. Jest to ogromna przewaga nad domami murowanymi, która często decyduje o końcowym wyborze.

Ostatnią kwestią jest ekologiczny charakter szkieletów, który zaciekawi zwłaszcza miłośników obcowania natury i z drewnem. Końcowa decyzja będzie, rzecz jasna, różna w każdym przypadki – warto jednak dokładnie rozważyć obie przedstawione wyżej możliwości, tak aby za kilka, kilkanaście lat nie żałować wyboru.